Mitchell & District Arena, Venues (Mitchell Minor Hockey)

PrintVenue Calendar
<< PrevSeptember, 2019Next >>
SunMonTueWedThuFriSat
Aug 25Aug 26Aug 27Aug 28Aug 29Aug 30Aug 31
01020304050607
Bantam Girls C
9:00 AM-9:50 AM
Tryouts
Player Development
10:00 AM-11:05 AM
Camp #1
Player Development
11:15 AM-12:20 PM
Camp #2
Player Development
12:30 PM-1:35 PM
Camp #3
Player Development
1:45 PM-2:50 PM
Camp #4
Bantam Rep
6:00 PM-6:50 PM
Tryout A-L
Bantam Rep
7:00 PM-7:50 PM
Tryout M-Z
Midget Rep
8:00 PM-8:50 PM
Tryout M-Z
Midget Rep
9:00 PM-9:50 PM
Tryout A-L
Midget Girls C
10:00 PM-10:50 PM
Tryouts
08091011121314
Midget Rep
8:00 AM-8:50 AM
Tryout M-Z
Midget Rep
9:00 AM-9:50 AM
Tryout A-L
Player Development
12:00 PM-12:50 PM
Camp #2
Player Development
1:00 PM-1:50 PM
Camp #3
Bantam Girls C
4:00 PM-4:50 PM
Tryouts
Midget Girls C
5:00 PM-5:50 PM
Tryouts
Bantam Rep
6:00 PM-6:50 PM
Tryout M-Z
Bantam Rep
7:00 PM-7:50 PM
Tryout A-N
Player Development
5:00 PM-5:50 PM
Camp #4
Player Development
6:00 PM-6:50 PM
Camp #1
Player Development
7:15 PM-8:05 PM
Camp #2
Player Development
8:15 PM-9:05 PM
Camp #1
Midget Rep
9:15 PM-10:05 PM
Tryout
Player Development
4:00 PM-4:50 PM
Camp #4
Player Development
5:00 PM-5:50 PM
Camp #2
Player Development
6:00 PM-6:50 PM
Camp #3
Player Development
7:00 PM-7:50 PM
Camp #1
Bantam Rep
8:00 PM-8:50 PM
Tryout
Player Development
5:00 PM-5:50 PM
Camp #3
Player Development
5:00 PM-6:05 PM
Camp #4
Bantam Girls C
L (0-3)
6:30 PM
vs. St. Marys Rock
[BGX3]
Midget Girls C
W (3-1)
7:30 PM
vs. Ilderton Jets
[MGX1]
Midget Rep
8:30 PM-10:00 PM
Practice
Midget Girls C
8:00 AM-9:20 AM
Tryout
Bantam Girls C
9:30 AM-10:35 AM
Tryout
Player Development
10:45 AM-11:35 AM
Camp #1
Player Development
11:45 AM-12:35 PM
Camp #2
Player Development
12:45 PM-1:35 PM
Camp #3
Player Development
1:45 PM-2:35 PM
Camp #4
15161718192021
PeeWee Rep
7:30 AM-8:20 AM
Tryout A-L
PeeWee Rep
8:30 AM-9:20 AM
Tryout M-Z
Novice Girls C
11:30 AM-12:20 PM
Tryout
Novice Rep
12:30 PM-1:20 PM
Tryout
Minor Novice Black & Minor Novice Gold
1:30 PM-2:20 PM
Tryout
PeeWee Girls B
4:30 PM-5:20 PM
Tryout
Atom Rep
5:30 PM-6:20 PM
Tryout A-J
Atom Rep
6:30 PM-7:20 PM
Tryout K-Z
Atom Rep
4:00 PM-4:50 PM
Tryout K-Z
Atom Rep
5:00 PM-5:50 PM
Tryout A-J
PeeWee Rep
6:00 PM-6:50 PM
Tryout M-Z
PeeWee Rep
7:00 PM-7:50 PM
Tryout A-L
Bantam Rep
8:00 PM
vs. Paris Wolfpack
[BRX1]
Midget Rep
L (1-3)
9:00 PM
vs. South Huron Sabres
[MX1]
Novice Rep
4:00 PM-4:50 PM
Tryout
Minor Novice Black & Minor Novice Gold
5:00 PM-5:50 PM
Tryout
PeeWee Girls B
W (4-2)
6:00 PM
vs. Huron Heat
[PGX1]
Bantam LL
7:00 PM-7:50 PM
Tryout
Midget AE
8:00 PM-8:50 PM
Tryout
Novice Girls C
5:00 PM-5:50 PM
Tryout
PeeWee Rep
6:00 PM-6:50 PM
Tryout
Bantam Rep
7:00 PM-7:50 PM
Practice
Midget AE
8:00 PM-8:50 PM
Tryout
Bantam LL
7:00 PM-7:50 PM
Tryout
Bantam Girls C
L (2-3)
8:00 PM
vs. West Oxford Inferno
[BGX1]
Bantam Rep
9:00 PM
vs. St. Marys Rock
[BRX2]
Atom Rep
9:00 AM-9:50 AM
Tryout
Novice Girls C
10:00 AM-10:50 AM
Practice
PeeWee Girls B
T (2-2)
11:00 AM
vs. Lucan Irish
[PGX2]
Minor Novice Black & Minor Novice Gold
4:00 PM-4:50 PM
Shared Practice
Novice Rep
5:00 PM-5:50 PM
Tryout
PeeWee Rep
L (2-3)
6:00 PM
vs. South Huron Sabres
[PGX2]
22232425262728
Novice Rep
4:15 PM-5:05 PM
Practice
Atom Rep
L (3-5)
5:15 PM
vs. St. Marys Rock
[ARX1]
Bantam Girls C
T (1-1)
6:30 PM
vs. Huron Heat
[BGX2]
Midget Girls C
L (1-6)
7:30 PM
vs. Woolwich Wild
[MGX2]
Midget Rep
W (3-1)
8:30 PM
vs. Twin Centre Stars
[MX2]
Novice Girls C
4:30 PM-5:20 PM
Practice
Atom Rep
5:30 PM-6:20 PM
Practice
Bantam Rep
6:30 PM-7:20 PM
Practice
Bantam LL
7:30 PM-8:50 PM
Practice
Midget AE
T (2-2)
9:00 PM
vs. St. Marys Rock
[MAX1]
Midget Rep
9:00 PM-9:50 PM
Practice
INT HL
5:00 PM-5:50 PM
Evaluations
SR HL
6:00 PM-6:50 PM
Evaluations
Novice Rep
7:00 PM-7:50 PM
Practice
PeeWee Girls B
8:00 PM-8:50 PM
Practice
INT HL
5:00 PM-5:50 PM
Evaluations
SR HL
6:00 PM-6:50 PM
Evaluations
Atom AE
7:00 PM-7:50 PM
Tryout
PeeWee AE
8:00 PM-8:50 PM
Tryout
PeeWee Girls B
5:30 PM-6:20 PM
Practice
Atom Rep
L (1-3)
6:30 PM
vs. BCH Ice Dogs
[ARX2]
PeeWee Rep
T (3-3)
7:45 PM
vs. BCH Ice Dogs
[PRX1]
Bantam Rep
9:00 PM-10:20 PM
Practice
Midget AE
7:00 AM-7:50 AM
Practice
Bantam LL
8:00 AM-8:50 AM
Practice
PeeWee AE
9:00 AM-9:50 AM
Tryout
Atom AE
10:00 AM-10:50 AM
Tryout
Minor Novice Black & Minor Novice Gold
3:00 PM-3:50 PM
Shared Practice
Novice Girls C
4:00 PM-4:50 PM
Practice
PeeWee Girls B
5:00 PM-5:50 PM
Practice
Bantam Girls C
L (2-3)
6:00 PM
vs. Tillsonburg Tornadoes
[BGX4]
Midget Girls C
7:00 PM-7:50 PM
Practice
2930Oct 01Oct 02Oct 03Oct 04Oct 05
Midget LL
8:00 AM-8:50 AM
Practice
Midget Girls C
9:00 AM-9:50 AM
Practice
Novice Girls C
3:00 PM-3:50 PM
Practice
PeeWee Rep
4:00 PM-4:50 PM
Practice
Atom AE
5:00 PM
vs. St. Marys Rock
[AEX1]
PeeWee AE
L (1-2)
6:15 PM
vs. South Huron Sabres
[PAX1]
Bantam LL
7:30 PM
vs. Wingham Ironmen
[BLX2]
Midget AE
W (4-2)
9:00 PM
vs. South Huron Sabres
[MAX2]
Player Development
6:30 AM-7:45 AM
Power Skating
Novice Rep
7:00 PM-7:50 PM
Practice
Bantam Rep
8:00 PM-8:50 PM
Practice
Midget Rep
9:00 PM-10:30 PM
Practice
Bantam LL
7:00 PM
vs. South Huron Sabres
[BLX3]
Atom Rep & Atom AE
4:00 PM-4:50 PM
Shared Practice
PeeWee LL
5:00 PM-5:50 PM
Practice
PeeWee AE
6:00 PM-6:50 PM
Practice
PeeWee Girls B
7:00 PM-7:50 PM
Game Slot
Bantam Girls C
T (2-2)
8:00 PM
vs. Huron Heat C
[BAN-OS-10]
Novice Rep & Novice Girls C
5:30 PM-6:20 PM
Shared Practice
Atom LL
6:30 PM-7:20 PM
Practice
Bantam Girls C
W (8-0)
7:30 PM
vs. Mount Forest Rams
[BGX7]
Midget Rep
8:30 PM-9:20 PM
Practice
Atom LL
6:50 PM-7:50 PM
Game Slot
PeeWee AE
W (6-4)
7:50 PM
vs. Listowel Cyclones AE
[PX1]
Bantam Rep
W (2-1)
9:00 PM
vs. South Bruce Blades
[BA45]
Bantam Girls C
7:00 AM-8:05 AM
Practice
SR HL
Faust Hardware Flyers
(1-4)
8:20 AM
vs. SR HL - Advocate Oilers
SR HL
Deck Dentistry Sabres
(4-7)
9:10 AM
vs. SR HL - Faust Hardware Flyers
INT HL
Edward Jones Leafs
(1-5)
10:10 AM
vs. INT HL - McDonald's Kings
INT HL
Mark Bannon Backhoe Services Flames
(4-3)
10:50 AM
vs. INT HL - Edward Jones Leafs
CHIPs 1
11:40 AM-12:35 PM
Practice
CHIPs 2
12:35 PM-1:35 PM
Practice
Sr. Initiation Black & Sr. Initiation Gold
3:45 PM-4:35 PM
Shared Practice
Minor Novice Gold & Minor Novice Black
4:40 PM-5:30 PM
Shared Practice
Novice Rep & Novice Girls C
5:40 PM-6:30 PM
Shared Practice
Oct 06Oct 07Oct 08Oct 09Oct 10Oct 11Oct 12
PeeWee AE
7:00 AM-8:20 AM
Practice
PeeWee LL
4:40 PM-5:30 PM
Practice
Atom AE
L (2-6)
5:40 PM
vs. Twin Centre Stars
[AEX2]
Atom Rep
6:40 PM-7:30 PM
Game Slot
Midget LL
W (4-2)
7:40 PM
vs. Tavistock Titans
[ML1]
Midget AE
9:30 PM-10:45 PM
Practice
Midget Rep
W (2-0)
9:00 PM
vs. Saugeen Shores Storm
[MA40]
Bantam LL
7:00 PM-8:20 PM
Game Slot
Atom Rep & Atom AE
4:00 PM-4:50 PM
Shared Practice
PeeWee LL
5:00 PM-5:50 PM
Practice
PeeWee Rep
6:00 PM-6:50 PM
Practice
PeeWee Girls B
7:00 PM-7:50 PM
Game Slot
PeeWee AE
5:00 PM-5:50 PM
Practice
Atom Rep
L (1-5)
6:00 PM
vs. Kincardine Kinucks
[AA36]
Atom AE
L (3-7)
7:10 PM
vs. Howick Hornets
[AD46]
Bantam Girls C
W (4-0)
8:20 PM
vs. Lucan Irish HL
[BAN-OS-12]
Atom LL
L (2-3)
6:50 PM
vs. BCH Ice Dogs 1
[LAW90]
Atom AE
7:00 AM-8:05 AM
Practice
SR HL
Advocate Oilers
(3-7)
8:20 AM
vs. SR HL - Deck Dentistry Sabres
SR HL
Faust Hardware Flyers
(4-5)
9:10 AM
vs. SR HL - Advocate Oilers
INT HL
McDonald's Kings
(8-0)
10:10 AM
vs. INT HL - Mark Bannon Backhoe Services Flames
INT HL
Edward Jones Leafs
(3-2)
10:50 AM
vs. INT HL - McDonald's Kings
CHIPs 1
11:40 AM-12:35 PM
Practice
CHIPs 2
12:35 PM-1:35 PM
Practice
Sr. Initiation Black & Sr. Initiation Gold
3:45 PM-4:35 PM
Shared Practice
Minor Novice Gold & Minor Novice Black
4:40 PM-5:30 PM
Shared Practice
Novice Rep
5:40 PM-6:20 PM
Practice
Novice Girls C
T (0-0)
5:40 PM
vs. Huron Heat HL1
[NOV-OSHL-09]
PeeWee AE
L (0-2)
6:40 PM
vs. Saugeen Shores Storm AE
[PD41]
Midget LL
7:50 PM-9:20 PM
Game Slot
Venue Details
Google Maps
Mitchell & District Arena
185 Wellington St. , Mitchell, ON  N0K 1N0
  • Current Season

    13 - 15 - 8
  • All-Time

    1181 - 769 - 234
Other Home Venues
Printed from mitchellminorhockey.com on Saturday, October 19, 2019 at 4:47 PM