Mitchell & District Arena, Venues (Mitchell Minor Hockey)

PrintVenue Calendar
<< PrevFebruary, 2020Next >>
SunMonTueWedThuFriSat
Jan 19Jan 20Jan 21Jan 22Jan 23Jan 24Jan 25
PeeWee Rep
7:00 AM-8:20 AM
Practice
Atom AE
W (2-1)
3:40 PM
vs. Saugeen Shores Storm AE
[AAE3PA3]
Atom Rep
L (1-2)
5:00 PM
vs. Kincardine Kinucks
[ABPB4]
PeeWee Girls B
L (1-2)
6:40 PM
vs. Lucan Irish
[PG10]
Midget Rep
L (1-3)
8:00 PM
vs. Kincardine Kinucks
[MBPB2]
Midget LL
9:30 PM-10:45 PM
Practice
Midget AE
W (4-0)
9:00 PM
vs. Hanover Falcons AE
[MAEPB2]
PeeWee AE
W (7-1)
7:00 PM
vs. Listowel Cyclones AE
[PAE3PA4]
Player Development
6:30 AM-7:45 AM
Goalie Training
Minor Novice Gold & Minor Novice Black
4:00 PM-4:50 PM
Shared Practice
Novice Rep & Atom LL
5:00 PM-5:50 PM
Shared Practice
Atom Rep & Atom AE
6:00 PM-6:50 PM
Shared Practice
Midget Girls C
W (4-2)
7:00 PM
vs. Bluewater Hawks C
[MIDD1-40]
Bantam Girls C
L (1-4)
8:00 PM
vs. Tillsonburg Lightning C
[BAND1-22]
PeeWee LL
6:50 PM-7:40 PM
Practice
PeeWee Rep
W (4-3)
7:50 PM
vs. Kincardine Kinucks
[PBPB4]
Bantam Rep
L (1-2)
9:00 PM
vs. Listowel Cyclones
[BBPA4]
PeeWee Girls B
7:00 AM-8:05 AM
Practice
SR HL
Deck Dentistry Sabres
(3-5)
8:20 AM
vs. SR HL - Faust Hardware Flyers
SR HL
Advocate Oilers
(0-4)
9:10 AM
vs. SR HL - Deck Dentistry Sabres
INT HL
Mark Bannon Backhoe Services Flames
(7-5)
10:10 AM
vs. INT HL - Edward Jones Leafs
INT HL
McDonald's Kings
(9-4)
10:50 AM
vs. INT HL - Mark Bannon Backhoe Services Flames
CHIPs 1
11:40 AM-12:35 PM
Practice
Novice Girls C
W (3-0)
12:45 PM
vs. Stratford Aces Red
[NOVC-05]
Atom AE
L (1-3)
3:45 PM
vs. Kincardine Kinucks AE
[AAE3PC2]
Novice Rep
5:00 PM-5:50 PM
Practice
Atom LL
5:50 PM-6:40 PM
Practice
Jan 26Jan 27Jan 28Jan 29Jan 30Jan 3101
PeeWee Rep
7:00 AM-8:20 AM
Practice
Novice Rep
W (6-3)
4:40 PM
vs. Minto Mad Dogs
[NM20]
Atom LL
W (6-1)
5:40 PM
vs. New Hamburg Huskies
[ALJ26]
PeeWee Girls B
W (2-0)
6:40 PM
vs. Huron Heat
[PG11]
PeeWee AE
W (1-0)
7:40 PM
vs. Saugeen Shores Storm AE
[PAE3PB1]
Midget LL
9:30 PM-10:45 PM
Practice
Player Development
6:30 AM-7:45 AM
Power Skating
Midget AE
9:00 PM-10:30 PM
Linked Game Deleted
PeeWee Rep
7:00 PM-8:10 PM
Linked Game Deleted
Minor Novice Gold & Minor Novice Black
4:00 PM-4:50 PM
Shared Practice
Novice Rep & Atom LL
5:00 PM-5:50 PM
Shared Practice
Atom AE
6:00 PM-6:50 PM
Practice
Bantam Girls C
L (0-2)
7:00 PM
vs. St. Marys Rock C
[BAND1-23]
PeeWee AE
8:00 PM-8:50 PM
Practice
PeeWee AE
W (3-1)
6:50 PM
vs. Saugeen Shores Storm AE
[PAE3PB3]
Bantam Rep
L (1-3)
8:15 PM
vs. Listowel Cyclones
[BBPA6]
PeeWee Girls B
7:00 AM-8:05 AM
Practice
SR HL
Faust Hardware Flyers
(4-3)
8:20 AM
vs. SR HL - Advocate Oilers
SR HL
Deck Dentistry Sabres
(5-5)
9:10 AM
vs. SR HL - Faust Hardware Flyers
INT HL
Edward Jones Leafs
(3-6)
10:10 AM
vs. INT HL - McDonald's Kings
INT HL
Mark Bannon Backhoe Services Flames
(2-3)
10:50 AM
vs. INT HL - Edward Jones Leafs
CHIPs 1
11:40 AM-12:35 PM
Practice
CHIPs 2
12:35 PM-1:35 PM
Practice
Minor Novice Gold
4:40 PM
vs. Listowel Cyclones
[MNGF1]
Minor Novice Black
4:40 PM
vs. Listowel Cyclones
[MNBF1]
Atom LL
W (12-2)
6:30 PM
vs. Kincardine Kinucks 2
[LAW85]
Midget Rep
T (3-3)
8:00 PM
vs. Kincardine Kinucks
[MBPB4]
02030405060708
PeeWee Rep
7:00 AM-8:20 AM
Practice
PeeWee Girls B
5:40 PM-6:30 PM
Practice
Novice Rep
L (0-9)
6:40 PM
vs. Kincardine Kinucks
[NM18]
Midget AE
7:40 PM-9:10 PM
Linked Game Deleted
Midget Rep
W (5-3)
9:00 PM
vs. Kincardine Kinucks
[MBPB5]
Atom AE
L (1-3)
7:00 PM
vs. Kincardine Kinucks AE
[AAE3PC4]
Minor Novice Gold & Minor Novice Black
4:00 PM-4:50 PM
Shared Practice
Novice Rep & Novice Girls C
4:50 PM-5:30 PM
Shared Practice
Atom Rep
5:40 PM-6:30 PM
Practice
PeeWee Rep
W (5-1)
6:40 PM
vs. Goderich Sailors
[PLA11]
Bantam Girls C
L (0-1)
8:00 PM
vs. Lucknow/Wingham 86’ers
[BGO1]
PeeWee AE
6:30 AM-7:35 AM
Practice
Atom Rep
L (1-3)
6:50 PM
vs. Listowel Cyclones
[ACB8]
PeeWee LL
7:00 AM-8:10 AM
Practice
SR HL
Advocate Oilers
(5-2)
8:20 AM
vs. SR HL - Deck Dentistry Sabres
SR HL
Faust Hardware Flyers
(10-1)
9:10 AM
vs. SR HL - Advocate Oilers
INT HL
McDonald's Kings
(10-0)
10:10 AM
vs. INT HL - Mark Bannon Backhoe Services Flames
INT HL
Edward Jones Leafs
(5-7)
10:50 AM
vs. INT HL - McDonald's Kings
CHIPs 1
11:40 AM-12:35 PM
Practice
CHIPs 2
12:35 PM-1:35 PM
Practice
PeeWee Girls B
T (1-1)
3:40 PM
vs. West Oxford Inferno
[PGL1]
PeeWee AE
W (5-1)
4:45 PM
vs. Collingwood AE3 Blackhawks
[O-P-AE3-Q3-1]
Midget AE
L (1-4)
7:45 PM
vs. Listowel Cyclones AE
[O-M-AE3-5-Q3-1]
09101112131415
Atom LL & Atom Rep
7:00 AM-8:20 AM
Shared Practice
Midget Girls C
W (3-0)
6:50 PM
vs. Lambeth Lancers C
[MID-B_8]
PeeWee LL
7:50 PM-8:50 PM
Practice
Midget LL
9:10 PM-10:30 PM
Practice
Player Development
6:30 AM-7:45 AM
Power Skating
Midget AE
W (4-1)
9:00 PM
vs. Listowel Cyclones AE
[O-M-AE3-5-Q3-3]
Midget Rep
7:00 PM-8:20 PM
Practice
Bantam Girls C
W (3-1)
6:50 PM
vs. South Huron Sabres
[BGO2]
Bantam Girls C
7:00 AM-8:05 AM
Practice
SR HL
Deck Dentistry Sabres
(1-5)
8:20 AM
vs. SR HL - Faust Hardware Flyers
SR HL
Advocate Oilers
(1-4)
9:10 AM
vs. SR HL - Deck Dentistry Sabres
INT HL
Mark Bannon Backhoe Services Flames
(1-6)
10:10 AM
vs. INT HL - Edward Jones Leafs
INT HL
McDonald's Kings
(10-0)
10:50 AM
vs. INT HL - Mark Bannon Backhoe Services Flames
CHIPs 1
11:40 AM-12:35 PM
Practice
CHIPs 2
12:35 PM-1:35 PM
Practice
PeeWee Rep
W (3-2)
3:45 PM
vs. Saugeen Shores Storm
[O-P-B-Q3-2]
Sr. Initiation Black & Sr. Initiation Gold
5:00 PM-5:50 PM
Shared Practice
Novice Rep
5:50 PM-6:40 PM
Practice
Atom LL
L (1-5)
6:50 PM
vs. Zurich Thunder
[LAMW8]
Bantam LL
W (7-3)
8:00 PM
vs. Wingham Ironmen
[LBMS21]
16171819202122
Atom LL
7:00 AM-8:20 AM
Practice
PeeWee AE
L (0-1)
4:40 PM
vs. Collingwood AE3 Blackhawks
[O-P-AE3-Q3-4]
PeeWee Girls B
W (1-0)
6:00 PM
vs. West Oxford Inferno
[PGL3]
PeeWee LL
7:00 PM-7:50 PM
Practice
Bantam LL
L (2-3)
8:00 PM
vs. Goderich Sailors
[LBMS22]
Midget Rep
9:30 PM-10:50 PM
Practice
PeeWee Rep
T (2-2)
7:00 PM
vs. Saugeen Shores Storm
[O-P-B-Q3-4]
Minor Novice Black & Minor Novice Gold
4:00 PM-4:50 PM
Shared Practice
Novice Rep & Atom AE
4:50 PM-5:40 PM
Practice - No Flood
PeeWee Girls B
L (0-3)
5:50 PM
vs. London Devilettes
[PGF19]
Atom LL
W (5-2)
6:50 PM
vs. BCH Ice Dogs 2
[LAMW5]
Midget Girls C
L (1-2)
8:00 PM
vs. South Huron Sabres
[MGO1]
Atom LL
W (3-2)
6:50 PM
vs. Seaforth Stars
[LAMW6]
PeeWee AE
W (3-0)
8:00 PM
vs. Huron-Bruce Blizzard AE
[PNA14]
Midget AE
W (4-3)
9:15 PM
vs. BCH Ice Dogs AE
[MLB5]
Bantam LL
7:00 AM-8:05 AM
Practice
SR HL
Faust Hardware Flyers
(3-1)
8:20 AM
vs. SR HL - Advocate Oilers
SR HL
Deck Dentistry Sabres
(4-5)
9:10 AM
vs. SR HL - Faust Hardware Flyers
INT HL
Edward Jones Leafs
(5-11)
10:10 AM
vs. INT HL - McDonald's Kings
INT HL
Mark Bannon Backhoe Services Flames
(4-3)
10:50 AM
vs. INT HL - Edward Jones Leafs
CHIPs 1
11:40 AM-12:35 PM
Practice
Sr. Initiation Black & Sr. Initiation Gold
12:35 PM-1:35 PM
Shared Practice
Atom Rep
3:45 PM-4:35 PM
Practice
Novice Girls C
W (5-1)
4:45 PM
vs. Huron Heat HL1
[NOVC-03]
Novice Rep
T (5-5)
5:45 PM
vs. Listowel Cyclones
[NM19]
23242526272829
Midget Girls C
7:00 AM-8:20 AM
Practice
PeeWee Rep
L (1-3)
5:40 PM
vs. Saugeen Shores Storm
[O-P-B-Q3-6]
PeeWee AE
W (2-1)
7:00 PM
vs. BCH Ice Dogs AE
[PNA13]
Midget LL
W (3-1)
8:30 PM
vs. Central Perth Predators
[LMMS10]
Midget AE
10:00 PM-10:50 PM
Practice
Midget Rep
T (2-2)
9:00 PM
vs. Listowel Cyclones
[MCB6]
Bantam LL
W (1-0)
7:00 PM
vs. BCH Ice Dogs 2
[LBMS24]
Minor Novice Black & Minor Novice Gold
4:00 PM-4:50 PM
Shared Practice
PeeWee Girls B
5:00 PM-6:05 PM
Practice
PeeWee LL
6:15 PM-7:20 PM
Practice
PeeWee Rep
L (0-1)
7:30 PM
vs. Huron-Bruce Blizzard
[PLA12]
Atom LL
6:50 PM-7:50 PM
Practice
PeeWee Girls B
8:00 PM-8:50 PM
Practice
Midget AE
9:15 PM-10:30 PM
Practice
SR HL
Advocate Oilers
(0-5)
8:20 AM
vs. SR HL - Deck Dentistry Sabres
SR HL
Faust Hardware Flyers
(4-4)
9:10 AM
vs. SR HL - Advocate Oilers
INT HL
McDonald's Kings
(7-6)
10:10 AM
vs. INT HL - Mark Bannon Backhoe Services Flames
INT HL
Edward Jones Leafs
(4-2)
10:50 AM
vs. INT HL - McDonald's Kings
CHIPs 1
11:40 AM-12:35 PM
Practice
CHIPs 2
12:35 PM-1:35 PM
Practice
Sr. Initiation Black & Sr. Initiation Gold
3:45 PM-4:35 PM
Shared Practice
Atom LL
4:45 PM-5:35 PM
Practice
Novice Girls C
W (12-1)
5:45 PM
vs. Huron Heat HL2
[NOVC-02]
Mar 01Mar 02Mar 03Mar 04Mar 05Mar 06Mar 07
Bantam Rep
7:00 AM-8:20 AM
Practice
PeeWee LL
L (2-3)
5:40 PM
vs. Walkerton Capitals
[LPMS10]
Bantam Girls C
W (2-0)
7:00 PM
vs. Central Perth
[BGO3]
Bantam LL
W (3-2)
8:00 PM
vs. Central Perth Predators
[LBMS23]
Midget Rep
9:30 PM-10:45 PM
Practice
Midget AE
9:00 PM-10:30 PM
Practice
PeeWee LL
L (3-7)
7:00 PM
vs. West Grey Warriors
[LPMS9]
Minor Novice Black & Minor Novice Gold
4:00 PM-4:50 PM
Shared Practice
Atom LL & Novice Girls C
4:50 PM-5:35 PM
Practice - No Flood
PeeWee Girls B
5:45 PM-6:35 PM
Practice
Atom AE
W (3-1)
6:45 PM
vs. Kincardine Kinucks AE
[ANA07]
Midget Girls C
W (3-2)
8:00 PM
vs. Bluewater Hawks C
[MID-B_9]
Midget Girls C
L (0-3)
6:50 PM
vs. Lucknow/Wingham 86’ers
[MGO2]
Novice Rep
7:00 AM-8:20 AM
Practice
SR HL
Deck Dentistry Sabres
(5-4)
8:20 AM
vs. SR HL - Faust Hardware Flyers
SR HL
Advocate Oilers
(3-6)
9:10 AM
vs. SR HL - Deck Dentistry Sabres
INT HL
Mark Bannon Backhoe Services Flames
(1-8)
10:10 AM
vs. INT HL - Edward Jones Leafs
INT HL
McDonald's Kings
(5-1)
10:50 AM
vs. INT HL - Mark Bannon Backhoe Services Flames
CHIPs 1
11:40 AM-12:35 PM
Practice
CHIPs 2
12:35 PM-1:35 PM
Practice
Sr. Initiation Black & Sr. Initiation Gold
3:45 PM-4:35 PM
Shared Practice
Bantam Girls C
T (2-2)
4:45 PM
vs. Huron Heat
[BGO4]
PeeWee Rep
5:45 PM-6:35 PM
Practice
Venue Details
Google Maps
Mitchell & District Arena
185 Wellington St. , Mitchell, ON  N0K 1N0
  • Current Season

    91 - 71 - 31
  • All-Time

    1259 - 825 - 257
Other Home Venues
Printed from mitchellminorhockey.com on Friday, April 10, 2020 at 6:15 AM