Mitchell & District Arena, Venues (Mitchell Minor Hockey)

PrintVenue Calendar
<< PrevFebruary, 2019Next >>
SunMonTueWedThuFriSat
Jan 20Jan 21Jan 22Jan 23Jan 24Jan 25Jan 26
Bantam LL
7:00 AM-8:20 AM
Practice
Atom Rep
12:00 PM-12:50 PM
Practice
Atom AE
4:40 PM-5:40 PM
Linked Game Deleted
PeeWee AE
W (5-1)
5:50 PM
vs. Listowel Cyclones AE
[O-P-AE3-PA4]
Midget LL
W (5-2)
7:00 PM
vs. Seaforth Stars
[LLM-S-072]
Midget Rep
W (5-3)
8:45 PM
vs. Kincardine Kinucks
[O-M-B-PA2]
Bantam Girls C
6:30 AM-7:30 AM
Practice
Midget AE
9:15 PM-10:50 PM
Game Slot
Bantam LL
T (4-4)
7:00 PM
vs. Mt. Forest Rams
[LLB-S-090]
Midget Rep
6:30 AM-7:30 AM
Practice
Atom AE & Novice Girls C
4:00 PM-4:50 PM
Shared Practice
PeeWee Girls C & Atom Girls C
5:00 PM-5:50 PM
Shared Practice
Novice LL 2
W (3-0)
6:00 PM
vs. Listowel Cyclones White
[LLN-CS-60]
Novice Rep
W (11-1)
7:00 PM
vs. BCH Ice Dogs
[NR-M-46]
Bantam Rep
8:00 PM-8:50 PM
Practice
PeeWee Girls B
6:30 AM-7:30 AM
Practice
Atom Girls C
W (8-0)
6:50 PM
vs. Sarnia Lady Sting C
[ATD2RS26]
PeeWee Rep
L (1-3)
7:50 PM
vs. Listowel Cyclones
[O-P-B-PB2]
Midget LL
9:15 PM-10:30 PM
Practice
PeeWee LL
6:45 AM-7:50 AM
Practice
SR HL
Deck Dentistry Sabres
(3-2)
8:00 AM
vs. SR HL - Faust Hardware Flyers
SR HL
Advocate Oilers
(4-0)
8:45 AM
vs. SR HL - Deck Dentistry Sabres
INT HL
Mark Bannon Backhoe Services Flames
(9-1)
9:40 AM
vs. INT HL - B&D Fullarton Farms Senators
INT HL
McDonald's Kings
(6-4)
10:25 AM
vs. INT HL - Mark Bannon Backhoe Services Flames
JR HL
TD Canada Trust Canadiens
(3-6)
11:25 AM
vs. JR HL - Edward Jones Jets
CHIPs 1
11:25 AM-12:30 PM
Chips 1
JR HL
BDO Leafs
(4-3)
11:55 AM
vs. JR HL - TD Canada Trust Canadiens
CHIPs 2
12:40 PM-1:35 PM
Practice
Sr. Initiation Black & Sr. Initiation Gold
3:45 PM-4:35 PM
Shared Practice
Atom Girls C
W (5-0)
4:45 PM
vs. Brantford Ice Cats C
[ATD2RS28]
Atom AE
5:45 PM-6:45 PM
Linked Game Deleted
PeeWee AE
W (5-1)
7:00 PM
vs. Saugeen Shores Storm AE
[O-P-AE3-PB1]
PeeWee Rep
L (2-3)
8:15 PM
vs. Listowel Cyclones
[O-P-B-PB4]
Jan 27Jan 28Jan 29Jan 30Jan 310102
Midget LL
7:00 AM-8:20 AM
Practice
Bantam Girls C
9:30 AM-10:20 AM
Game Slot
Atom Rep
W (6-4)
4:40 PM
vs. Kincardine Kinucks
[O-AT-B-PB4]
Atom AE
W (6-0)
5:50 PM
vs. Seaforth Stars
[WA-N-A05]
Midget Rep
W (3-1)
7:15 PM
vs. Kincardine Kinucks
[O-M-B-PA4]
Midget Girls B
9:00 PM-10:30 PM
Practice
Bantam Girls C
6:30 AM-7:30 AM
Practice
Midget Rep
9:15 PM-10:50 PM
Game Slot
Atom Rep
7:00 PM-8:20 PM
Practice
PeeWee Girls B
6:30 AM-7:30 AM
Practice
Atom AE & Novice Rep
4:00 PM-4:50 PM
Shared Practice
PeeWee Girls C & Atom Girls C
5:00 PM-5:50 PM
Shared Practice
Novice LL 1
6:00 PM-6:50 PM
Practice
PeeWee AE
7:00 PM-7:50 PM
Practice
Midget LL
8:00 PM-8:50 PM
Practice
Bantam LL
6:30 AM-7:30 AM
Practice
Atom Rep
W (4-2)
6:50 PM
vs. Wingham Ironmen
[WA-C-A06]
PeeWee Rep
W (6-1)
8:00 PM
vs. Listowel Cyclones
[O-P-B-PB6]
Midget AE
L (1-3)
9:15 PM
vs. BCH Ice Dogs AE
[O-B-AE35-PD2]
SR HL
Faust Hardware Flyers
(2-6)
8:00 AM
vs. SR HL - Advocate Oilers
SR HL
Deck Dentistry Sabres
(4-2)
8:45 AM
vs. SR HL - Faust Hardware Flyers
INT HL
B&D Fullarton Farms Senators
(0-9)
9:40 AM
vs. INT HL - McDonald's Kings
INT HL
Mark Bannon Backhoe Services Flames
(4-4)
10:25 AM
vs. INT HL - B&D Fullarton Farms Senators
CHIPs 1
11:25 AM-12:30 PM
Chips 1
CHIPs 2
12:40 PM-1:35 PM
Practice
PeeWee LL
3:45 PM-4:35 PM
Practice
Atom Girls C
T (1-1)
4:45 PM
vs. Waterloo Ravens C
[ATD2RS24]
PeeWee Girls C
W (4-1)
5:45 PM
vs. South Huron Sabres C
[PWD1RS13]
03040506070809
Atom AE
7:00 AM-8:20 AM
Practice
Novice LL 1
W (3-0)
12:00 PM
vs. Seaforth Stars
[LLN-CS-55]
Atom Rep
L (1-11)
4:40 PM
vs. Saugeen Shores Storm
[O-AB-Q3-1]
PeeWee AE
W (2-0)
5:50 PM
vs. Saugeen Shores Storm AE
[O-P-AE3-PB3]
Bantam Rep
W (8-0)
7:15 PM
vs. Saugeen Shores Storm
[O-BA-B-PC1]
Midget AE
W (5-4)
9:00 PM
vs. BCH Ice Dogs AE
[O-B-AE35-PD4]
Bantam Girls C
6:30 AM-7:30 AM
Practice
Midget Rep
L (1-3)
9:15 PM
vs. Listowel Cyclones
[O-MB-Q3-1]
PeeWee Girls B
6:30 AM-7:20 AM
Practice
PeeWee Rep
W (5-3)
7:00 PM
vs. Goderich Sailors
[WP-C-S11]
Midget AE
6:30 AM-7:30 AM
Practice
Atom AE & Atom LL
4:00 PM-4:50 PM
Shared Practice
PeeWee Girls C & Atom Girls C
5:00 PM-5:50 PM
Shared Practice
Novice LL 1
6:00 PM-6:50 PM
Practice
Novice LL 2
W (2-1)
7:00 PM
vs. Seaforth Stars
[LPN-MS11]
Bantam Rep
6:30 AM-7:20 AM
Practice
PeeWee AE
6:50 PM-7:30 PM
Practice
Midget Rep
6:45 AM-7:50 AM
Practice
SR HL
Advocate Oilers
(2-3)
8:00 AM
vs. SR HL - Deck Dentistry Sabres
SR HL
Faust Hardware Flyers
(4-5)
8:45 AM
vs. SR HL - Advocate Oilers
INT HL
McDonald's Kings
(3-4)
9:40 AM
vs. INT HL - Mark Bannon Backhoe Services Flames
INT HL
B&D Fullarton Farms Senators
(3-5)
10:25 AM
vs. INT HL - McDonald's Kings
JR HL
Edward Jones Jets
(8-3)
11:25 AM
vs. JR HL - BDO Leafs
CHIPs 1
11:25 AM-12:30 PM
Chips 1
JR HL
TD Canada Trust Canadiens
(3-7)
11:55 AM
vs. JR HL - Edward Jones Jets
CHIPs 2
12:40 PM-1:35 PM
Practice
PeeWee Girls B
L (0-5)
3:45 PM
vs. Lakeshore Lightning
[PGBP1]
PeeWee Rep
W (4-3)
4:45 PM
vs. Saugeen Shores Storm
[O-PB-Q3-1]
Novice LL 2
W (8-2)
6:00 PM
vs. Listowel Cyclones White
[LPN-MS12]
Bantam Girls C
L (1-2)
7:00 PM
vs. St. Marys Rock
[BGO1]
Midget Girls B
8:00 PM-9:20 PM
Practice
10111213141516
Atom AE
7:00 AM-8:20 AM
Practice
Novice LL 1
W (10-2)
9:30 AM
vs. Listowel Cyclones White
[LPN-MS10]
PeeWee AE
L (1-2)
6:30 PM
vs. Collingwood AE Blackhawks
[O-PAE3-Q3-2]
Midget AE
L (1-3)
7:45 PM
vs. BCH Ice Dogs AE
[O-B-AE35-PD6]
Midget Girls B
9:15 PM-10:20 PM
Practice
Midget LL
T (5-5)
9:15 PM
vs. Goderich Sailors
[LPM-MS04]
PeeWee AE
6:30 AM-7:45 AM
Practice
Midget Rep
7:00 PM-7:50 PM
Practice
Midget Girls B
L (0-5)
8:00 PM
vs. South Huron Sabres
[MGO1]
Midget Rep
L (1-3)
6:50 PM
vs. Listowel Cyclones
[O-MB-Q3-3]
Bantam LL
6:45 AM-7:50 AM
Practice
SR HL
Deck Dentistry Sabres
(9-3)
8:00 AM
vs. SR HL - Faust Hardware Flyers
SR HL
Advocate Oilers
(2-3)
8:45 AM
vs. SR HL - Deck Dentistry Sabres
INT HL
Mark Bannon Backhoe Services Flames
(3-0)
9:40 AM
vs. INT HL - B&D Fullarton Farms Senators
INT HL
McDonald's Kings
(2-6)
10:25 AM
vs. INT HL - Mark Bannon Backhoe Services Flames
JR HL
BDO Leafs
(8-9)
11:25 AM
vs. JR HL - TD Canada Trust Canadiens
CHIPs 1
11:25 AM-12:30 PM
Chips 1
JR HL
Edward Jones Jets
(7-2)
11:55 AM
vs. JR HL - BDO Leafs
CHIPs 2
12:40 PM-1:35 PM
Practice
Atom AE
W (8-1)
3:45 PM
vs. Listowel Cyclones AE
[WA-N-A04]
PeeWee Girls C
T (4-4)
5:00 PM
vs. St. Marys Rock
[PGCO3]
PeeWee AE
L (0-4)
6:00 PM
vs. Collingwood AE Blackhawks
[O-PAE3-Q3-3]
Bantam Rep
W (3-1)
7:30 PM
vs. Kincardine Kinucks
[O-BB-Q3-1]
17181920212223
Atom AE
7:00 AM-8:20 AM
Practice
Atom LL
12:00 PM-12:50 PM
Practice
Atom Rep
L (1-9)
4:40 PM
vs. Saugeen Shores Storm
[WA-C-A05]
PeeWee Rep
L (2-6)
5:50 PM
vs. Saugeen Shores Storm
[O-PB-Q3-4]
Midget Girls B
7:00 PM-8:20 PM
Practice
Midget AE
8:30 PM-9:50 PM
Game Slot
Novice Girls C
6:00 PM-6:50 PM
Practice
PeeWee Girls C
7:00 PM-7:50 PM
Practice
PeeWee AE
L (3-4)
8:00 PM
vs. BCH Ice Dogs AE
[WP-N-RR13]
Midget Rep
9:15 PM-10:30 PM
Practice
PeeWee LL
L (3-7)
7:00 PM
vs. Goderich Sailors 2 Scotiabank
[LPP-MS19]
Midget Rep
6:30 AM-7:35 AM
Practice
Atom Rep & Atom AE
4:00 PM-4:50 PM
Shared Practice
PeeWee LL
5:00 PM-5:50 PM
Practice
Atom Girls C
W (3-0)
6:00 PM
vs. South Huron Sabres
[NGO3]
Bantam Girls C
W (3-1)
7:00 PM
vs. Lucknow Sepoys
[BGO3]
PeeWee Girls B
8:00 PM-8:50 PM
Game Slot
PeeWee AE
6:30 AM-7:35 AM
Practice
Novice Rep
L (3-4)
6:50 PM
vs. Listowel Cyclones
[WNT-PB2]
Bantam Rep
L (2-3)
7:50 PM
vs. Kincardine Kinucks
[O-BB-Q3-4]
Midget AE
9:15 PM-10:20 PM
Practice
PeeWee Rep
6:45 AM-7:50 AM
Practice
SR HL
Faust Hardware Flyers
(4-6)
8:00 AM
vs. SR HL - Advocate Oilers
SR HL
Deck Dentistry Sabres
(1-2)
8:45 AM
vs. SR HL - Faust Hardware Flyers
INT HL
B&D Fullarton Farms Senators
(3-5)
9:40 AM
vs. INT HL - McDonald's Kings
INT HL
Mark Bannon Backhoe Services Flames
(1-6)
10:25 AM
vs. INT HL - B&D Fullarton Farms Senators
JR HL
TD Canada Trust Canadiens
(5-5)
11:25 AM
vs. JR HL - Edward Jones Jets
CHIPs 1
11:25 AM-12:30 PM
Chips 1
JR HL
BDO Leafs
(5-7)
11:55 AM
vs. JR HL - TD Canada Trust Canadiens
CHIPs 2
12:40 PM
vs. Central Perth
Atom Girls C
W (3-0)
3:45 PM
vs. Huron Heat
[NGO2]
Novice Girls C
T (4-4)
4:45 PM
vs. North Middlesex Jr. Stars C
[NOVRRC-05]
Novice LL 1
L (3-4)
5:45 PM
vs. Seaforth Stars
[LPN-MS05]
Bantam LL
W (5-1)
7:15 PM
vs. Huron-Bruce Blizzard
[LPB-MS15]
2425262728Mar 01Mar 02
Atom AE
7:00 AM-8:20 AM
Practice
CHIPs 1 & CHIPs 2
9:30 AM-10:30 AM
Shared Practice
Atom LL
L (0-5)
4:40 PM
vs. BCH Ice Dogs 2
[LPA-MW11]
PeeWee Girls C
L (0-2)
6:00 PM
vs. Huron Heat
[PGCO1]
PeeWee Girls B
7:00 PM-7:50 PM
Game Slot
Midget LL
9:15 PM-10:20 PM
Practice
PeeWee AE
W (6-2)
7:00 PM
vs. Listowel Cyclones AE
[WP-N-RR15]
Novice LL 1 & Novice Girls C
5:00 PM-5:50 PM
Shared Practice
Atom LL & Atom AE
6:00 PM-6:50 PM
Shared Practice
Atom Girls C
T (1-1)
7:00 PM
vs. Stratford Aces
[NGO1]
Midget Girls B
L (1-2)
8:00 PM
vs. Stratford Aces
[MGO2]
Atom LL
W (4-3)
6:50 PM
vs. BCH Ice Dogs 1
[LPA-MW10]
Midget Girls B
7:50 PM-8:50 PM
Practice
Midget AE
9:00 PM-9:50 PM
Practice
Midget Rep
7:00 AM-7:50 AM
Practice
SR HL
Advocate Oilers
(4-6)
8:00 AM
vs. SR HL - Deck Dentistry Sabres
SR HL
Faust Hardware Flyers
(2-5)
8:45 AM
vs. SR HL - Advocate Oilers
INT HL
McDonald's Kings
(6-3)
9:40 AM
vs. INT HL - Mark Bannon Backhoe Services Flames
INT HL
B&D Fullarton Farms Senators
(0-3)
10:25 AM
vs. INT HL - McDonald's Kings
JR HL
Edward Jones Jets
(12-5)
11:25 AM
vs. JR HL - BDO Leafs
CHIPs 1
11:25 AM-12:30 PM
Chips 1
JR HL
TD Canada Trust Canadiens
(3-11)
11:55 AM
vs. JR HL - Edward Jones Jets
CHIPs 2
12:40 PM-1:35 PM
Practice
Novice LL 2
1:45 PM-2:35 PM
Practice
Novice Girls C
T (1-1)
3:45 PM
vs. St. Marys Rock
[NGO1]
Bantam Girls C
T (3-3)
4:45 PM
vs. Woodstock Wildcats C
[BANRRC-2]
PeeWee Girls C
T (3-3)
5:45 PM
vs. South Huron Sabres
[PGCO4]
PeeWee Girls B
T (3-3)
6:45 PM
vs. Walkerton Capitals
[PGBX4]
Bantam Rep
L (3-6)
7:45 PM
vs. Penetang Flames
[O-BB-S2-1]
Mar 03Mar 04Mar 05Mar 06Mar 07Mar 08Mar 09
PeeWee Rep
7:00 AM-8:20 AM
Practice
PeeWee Girls C
L (1-2)
12:00 PM
vs. Stratford Aces
[PGCO2]
Novice Rep
W (3-1)
4:40 PM
vs. Saugeen Shores Storm
[WNT-CHS4]
PeeWee LL
L (0-3)
6:00 PM
vs. Goderich Sailors 1 Kinsmen
[LPP-MS18]
Bantam Rep
L (1-2)
7:15 PM
vs. Penetang Flames
[O-BB-S2-2]
Midget LL
W (3-1)
8:30 PM
vs. Mt. Forest Rams 1
[LPM-MS05]
Midget LL
L (3-7)
9:15 PM
vs. Mt. Forest Rams 2
[LPM-MS06]
PeeWee LL
L (1-5)
7:00 PM
vs. Blyth-Brussels Crusaders
[LPP-MS17]
Atom Rep & Atom AE
4:00 PM-4:50 PM
Shared Practice
Atom LL & Novice LL 1
5:00 PM-5:50 PM
Shared Practice
Novice Girls C
W (5-2)
6:00 PM
vs. Stratford Aces
[NGO2]
Atom Girls C
7:00 PM-7:50 PM
Practice
Atom Girls C
7:00 PM
vs. Upper Maitland Mustangs
[NGO4]
PeeWee Girls C
L (0-3)
8:00 PM
vs. Tillsonburg Lightning C
[PWRRA-06]
Bantam Rep
9:00 PM-9:50 PM
Practice
Bantam LL
6:30 AM-7:35 AM
Practice
Atom AE
W (4-3)
6:50 PM
vs. Wingham Ironmen AE
[WA-N-A06]
PeeWee AE
W (3-1)
8:00 PM
vs. Huron-Bruce Blizzard AE
[WP-N-RR14]
Midget AE
W (8-3)
9:15 PM
vs. Hanover Falcons AE
[WM-L-B08]
SR HL
Deck Dentistry Sabres
(3-1)
8:00 AM
vs. SR HL - Faust Hardware Flyers
SR HL
Advocate Oilers
(2-2)
8:45 AM
vs. SR HL - Deck Dentistry Sabres
INT HL
Mark Bannon Backhoe Services Flames
(6-1)
9:40 AM
vs. INT HL - B&D Fullarton Farms Senators
INT HL
McDonald's Kings
(5-1)
10:25 AM
vs. INT HL - Mark Bannon Backhoe Services Flames
JR HL
BDO Leafs
(6-4)
11:25 AM
vs. JR HL - TD Canada Trust Canadiens
CHIPs 1
11:25 AM-12:30 PM
Chips 1
JR HL
Edward Jones Jets
(10-2)
11:55 AM
vs. JR HL - BDO Leafs
CHIPs 2
12:40 PM-1:35 PM
Practice
Sr. Initiation Black & Sr. Initiation Gold
3:45 PM-4:35 PM
Practice
Venue Details
Google Maps
Mitchell & District Arena
185 Wellington St. , Mitchell, ON  N0K 1N0
  • Current Season

    167 - 79 - 23
  • All-Time

    1165 - 753 - 226
Other Home Venues
Printed from mitchellminorhockey.com on Monday, March 25, 2019 at 10:51 PM