Mitchell & District Arena, Venues (Mitchell Minor Hockey)

PrintVenue Calendar
<< PrevDecember, 2019Next >>
SunMonTueWedThuFriSat
Nov 24Nov 25Nov 26Nov 27Nov 28Nov 29Nov 30
PeeWee LL
7:00 AM-7:50 AM
Practice
Bantam Rep
7:00 PM-8:20 PM
Game Slot
Midget Rep
8:30 PM-9:50 PM
Practice
Midget LL
L (1-2)
9:00 PM
vs. Huron-Bruce Blizzard
[LMS91]
Midget Girls C
W (2-0)
7:00 PM
vs. Sarnia Lady Sting C1
[MIDD1-39]
Player Development
6:30 AM-7:45 AM
Goalie Training
PeeWee Rep
4:00 PM-4:50 PM
Practice
PeeWee AE
5:00 PM-5:45 PM
Practice
PeeWee Girls B
5:55 PM-6:40 PM
Game Slot
Atom AE
L (2-3)
6:50 PM
vs. BCH Ice Dogs AE
[AD43]
Bantam Girls C
T (3-3)
8:00 PM
vs. Huron Heat C
[BAND1-27]
Atom AE
T (2-2)
6:50 PM
vs. Kincardine Kinucks AE
[AD47]
Midget LL
7:00 AM-8:10 AM
Practice
SR HL
Deck Dentistry Sabres
(5-5)
8:20 AM
vs. SR HL - Faust Hardware Flyers
SR HL
Advocate Oilers
(4-3)
9:10 AM
vs. SR HL - Deck Dentistry Sabres
INT HL
Mark Bannon Backhoe Services Flames
(0-5)
10:10 AM
vs. INT HL - Edward Jones Leafs
INT HL
McDonald's Kings
(7-0)
10:50 AM
vs. INT HL - Mark Bannon Backhoe Services Flames
CHIPs 1
11:40 AM-12:35 PM
Practice
CHIPs 2
12:35 PM-1:35 PM
Practice
Sr. Initiation Black & Sr. Initiation Gold
3:45 PM-4:35 PM
Shared Practice
PeeWee Rep
4:45 PM-5:35 PM
Practice
Bantam Rep
5:45 PM-6:35 PM
Practice
01020304050607
PeeWee AE
7:00 AM-8:20 AM
Practice
Novice Rep
4:40 PM
vs. Central Perth Predators
[NX75]
Novice Girls C
T (0-0)
4:40 PM
vs. Mooretown Lady Flags
[NOVDI-17]
Atom Rep
W (5-1)
5:40 PM
vs. BCH Ice Dogs
[AA34]
Bantam Rep
6:40 PM-8:05 PM
Game Slot
Midget Rep
9:45 PM-10:50 PM
Practice
Player Development
6:30 AM-7:45 AM
Power Skating
Midget LL
W (6-0)
9:00 PM
vs. Minto Mad Dogs 2
[LMS85]
Midget Girls C
L (1-4)
7:00 PM
vs. Lucan Irish C
[MIDD1-37]
Bantam Rep
6:30 AM-7:45 AM
Practice
Atom LL & Novice Rep
4:00 PM-4:50 PM
Shared Practice
PeeWee Rep
5:00 PM-5:50 PM
Practice
PeeWee AE & Atom Rep
6:00 PM-6:50 PM
Shared Practice
PeeWee Girls B
7:00 PM-7:50 PM
Game Slot
Bantam Girls C
W (2-1)
8:00 PM
vs. Lambeth Lancers C
[BAND1-26]
PeeWee Rep
6:50 PM-7:40 PM
Game Slot
PeeWee LL
7:50 PM-8:50 PM
Game Slot
Bantam LL
W (6-2)
9:00 PM
vs. BCH Ice Dogs 1
[LBS90]
Midget LL
7:00 AM-8:10 AM
Practice
SR HL
Faust Hardware Flyers
(4-3)
8:20 AM
vs. SR HL - Advocate Oilers
SR HL
Deck Dentistry Sabres
(2-6)
9:10 AM
vs. SR HL - Faust Hardware Flyers
INT HL
Edward Jones Leafs
(4-5)
10:10 AM
vs. INT HL - McDonald's Kings
INT HL
Mark Bannon Backhoe Services Flames
(2-4)
10:50 AM
vs. INT HL - Edward Jones Leafs
CHIPs 1
11:40 AM-12:35 PM
Practice
CHIPs 2
12:35 PM-1:35 PM
Practice
Sr. Initiation Black & Sr. Initiation Gold
3:45 PM-4:35 PM
Shared Practice
Minor Novice Gold
4:45 PM
vs. Seaforth Stars
[MNGD7]
Minor Novice Black
4:45 PM
vs. St. Marys Rock
[MNBD7]
Novice Rep
5:40 PM
vs. Listowel Cyclones
[NX82]
08091011121314
PeeWee AE
7:00 AM-8:20 AM
Practice
Novice Rep
4:40 PM
vs. BCH Ice Dogs
[NX98]
Atom Rep
L (2-4)
5:40 PM
vs. Kincardine Kinucks
[AA40]
Bantam Rep
L (2-3)
6:40 PM
vs. Saugeen Shores Storm
[BA50]
Midget AE
T (1-1)
8:15 PM
vs. BCH Ice Dogs AE
[MC38]
Midget Rep
9:45 PM-10:50 PM
Practice
Midget LL
9:00 PM-10:45 PM
Practice
Bantam Rep
7:00 PM-8:20 PM
Practice
PeeWee Girls B
6:30 AM-7:35 AM
Practice
PeeWee AE
4:00 PM-4:50 PM
Practice
Atom AE
5:00 PM-5:50 PM
Practice
PeeWee LL
6:00 PM-6:50 PM
Practice
Bantam Girls C
7:00 PM-7:50 PM
Practice
Midget Girls C
8:00 PM-8:50 PM
Practice
Atom AE
W (3-2)
6:50 PM
vs. BCH Ice Dogs AE
[AD48]
PeeWee LL
7:50 PM-8:50 PM
Game Slot
Bantam LL
W (6-1)
9:00 PM
vs. South Bruce Blades
[LBS82]
Midget LL
7:00 AM-8:10 AM
Practice
SR HL
Advocate Oilers
(3-5)
8:20 AM
vs. SR HL - Deck Dentistry Sabres
SR HL
Faust Hardware Flyers
(8-1)
9:10 AM
vs. SR HL - Advocate Oilers
INT HL
McDonald's Kings
(8-0)
10:10 AM
vs. INT HL - Mark Bannon Backhoe Services Flames
INT HL
Edward Jones Leafs
(1-2)
10:50 AM
vs. INT HL - McDonald's Kings
CHIPs 1
11:40 AM-12:35 PM
Practice
CHIPs 2
12:35 PM-1:35 PM
Practice
Sr. Initiation Gold & Sr. Initiation Black
3:45 PM-4:35 PM
Shared Practice
Minor Novice Gold & Novice Rep
4:45 PM-5:35 PM
Shared Practice
Atom Rep
5:45 PM-6:35 PM
Practice
Bantam LL
6:45 PM-7:40 PM
Practice
Midget AE
L (1-3)
7:50 PM
vs. Drayton Defenders
[MC37]
15161718192021
PeeWee LL
7:00 AM-8:20 AM
Practice
Novice Girls C
T (0-0)
4:40 PM
vs. Sarnia Lady Sting
[NOVDI-16]
Novice Rep
4:40 PM
vs. Seaforth Stars
[NRD14]
Atom Rep
L (4-5)
5:40 PM
vs. Walkerton Capitals
[AA33]
Bantam Rep
L (4-5)
6:40 PM
vs. Walkerton Capitals
[BA51]
Midget AE
8:15 PM-9:35 PM
Game Slot
Midget Rep
9:45 PM-10:50 PM
Practice
Player Development
6:30 AM-7:45 AM
Power Skating
Midget LL
W (5-4)
9:00 PM
vs. Minto Mad Dogs 1
[LMS87]
PeeWee Rep
W (5-3)
7:00 PM
vs. BCH Ice Dogs
[PA26]
Player Development
6:30 AM-7:45 AM
Goalie Training
Atom AE
4:00 PM-4:50 PM
Practice
Atom Rep
5:00 PM-5:50 PM
Practice
PeeWee Rep
6:00 PM-6:50 PM
Practice
PeeWee Girls B
7:00 PM-7:50 PM
Game Slot
Bantam Girls C
8:00 PM-8:50 PM
Practice
Atom AE
W (8-0)
6:50 PM
vs. Minto Mad Dogs AE
[AD44]
Midget Girls C
W (4-3)
7:50 PM
vs. Lambeth Lancers C
[MIDD1-42]
Bantam LL
T (4-4)
9:00 PM
vs. Minto Mad Dogs
[LBS84]
Midget LL
7:00 AM-8:10 AM
Practice
SR HL
Deck Dentistry Sabres
(5-3)
8:20 AM
vs. SR HL - Faust Hardware Flyers
SR HL
Advocate Oilers
(9-5)
9:10 AM
vs. SR HL - Deck Dentistry Sabres
INT HL
Mark Bannon Backhoe Services Flames
(4-3)
10:10 AM
vs. INT HL - Edward Jones Leafs
INT HL
McDonald's Kings
(3-0)
10:50 AM
vs. INT HL - Mark Bannon Backhoe Services Flames
CHIPs 1
11:40 AM-12:35 PM
Practice
CHIPs 2
12:35 PM-1:35 PM
Practice
Sr. Initiation Black
3:45 PM-4:35 PM
Practice
Minor Novice Black
4:45 PM
vs. Central Perth
[MNBD21]
Novice Girls C
5:40 PM-6:30 PM
Game Slot
Minor Novice Gold
5:40 PM-6:30 PM
Practice
Novice Rep
5:40 PM
vs. Goderich Sailors
[NX108]
22232425262728
PeeWee LL
7:00 AM-8:20 AM
Practice
PeeWee Girls B
4:40 PM-5:30 PM
Game Slot
Atom Rep
L (1-2)
5:40 PM
vs. Listowel Cyclones
[AA37]
Bantam Rep
L (4-5)
6:40 PM
vs. Wingham Ironmen
[BA5]
PeeWee AE
8:15 PM-9:35 PM
Game Slot
Midget Girls C
9:45 PM-10:50 PM
Practice
Midget LL
L (3-4)
9:00 PM
vs. Central Perth Predators
[LMS89]
Atom AE
6:50 PM-7:40 PM
Game Slot
PeeWee LL
W (5-1)
7:50 PM
vs. Huron-Bruce Blizzard
[LPS77]
Bantam LL
9:00 PM-10:45 PM
Game Slot
Bantam Girls C
7:00 AM-8:10 AM
Practice
SR HL
Faust Hardware Flyers
(4-0)
8:20 AM
vs. SR HL - Advocate Oilers
SR HL
Deck Dentistry Sabres
(3-4)
9:10 AM
vs. SR HL - Faust Hardware Flyers
INT HL
Edward Jones Leafs
(1-3)
10:10 AM
vs. INT HL - McDonald's Kings
INT HL
Mark Bannon Backhoe Services Flames
(0-5)
10:50 AM
vs. INT HL - Edward Jones Leafs
CHIPs 1
11:40 AM-12:35 PM
Practice
CHIPs 2
12:35 PM-1:35 PM
Practice
Sr. Initiation Black
3:45 PM
vs. Central Perth
[SIBD28]
Sr. Initiation Gold
3:45 PM
vs. Central Perth
[SIGD28]
Minor Novice Gold
4:40 PM
vs. Blyth / Brussels Crusaders
[MNGD28]
Minor Novice Gold & Minor Novice Black
4:45 PM-5:35 PM
Shared Practice
Minor Novice Black
4:45 PM
vs. Blyth / Brussels Crusaders
[MNBD28]
Novice Rep & Novice Girls C
5:40 PM-6:30 PM
Game Slot
293031Jan 01Jan 02Jan 03Jan 04
PeeWee LL
7:00 AM-8:20 AM
Practice
Atom Rep
5:40 PM-6:30 PM
Game Slot
Bantam Girls C
8:15 PM-9:35 PM
Practice
Midget LL
9:45 PM-10:50 PM
Practice
Player Development
6:30 AM-7:45 AM
Power Skating
Midget Rep
9:00 PM-10:45 PM
Practice
Atom Rep
W (4-1)
6:50 PM
vs. BCH Ice Dogs
[AA39]
PeeWee Rep
W (3-2)
7:50 PM
vs. Listowel Cyclones
[PA28]
Bantam Rep
9:00 PM
vs. Dorchester Dragons
[BRJ03]
PeeWee Girls B
7:00 AM-8:20 AM
Practice
Jan 05Jan 06Jan 07Jan 08Jan 09Jan 10Jan 11
PeeWee Rep
7:00 AM-8:20 AM
Practice
Novice Rep
4:40 PM
vs. Seaforth Stars
[NX118]
Novice Girls C
T (0-0)
4:40 PM
vs. Ilderton Jets C
[NOVDI-19]
Atom AE
W (3-1)
5:40 PM
vs. Twin Centre Stars
[AEJ05]
PeeWee Girls B
W (2-0)
6:40 PM
vs. Walkerton Capitals
[PGJ05]
PeeWee LL
7:50 PM-8:50 PM
Practice
Midget Girls C
9:00 PM-10:20 PM
Practice
Midget AE
9:00 PM-10:45 PM
Game Slot
Bantam LL
W (9-5)
7:00 PM
vs. Blyth-Brussels Crusaders
[LBS88]
Player Development
6:30 AM-7:45 AM
Goalie Training
Minor Novice Gold & Minor Novice Black
4:00 PM-4:50 PM
Shared Practice
Novice Rep & Atom LL
5:00 PM-5:50 PM
Shared Practice
Atom Rep & Atom AE
6:00 PM-6:50 PM
Shared Practice
Bantam Girls C
7:00 PM-7:50 PM
Game Slot
Midget Girls C
L (1-4)
8:00 PM
vs. Lambton Attack C
[MIDD1-38]
PeeWee AE
6:30 AM-7:45 AM
Practice
Atom Rep
6:50 PM-7:40 PM
Game Slot
PeeWee Rep
T (4-4)
7:50 PM
vs. Tavistock Titans
[PRJ10]
Bantam Rep
9:00 PM-10:45 PM
Game Slot
PeeWee Girls B
7:00 AM-8:05 AM
Practice
SR HL
Advocate Oilers
(5-5)
8:20 AM
vs. SR HL - Deck Dentistry Sabres
SR HL
Faust Hardware Flyers
(2-3)
9:10 AM
vs. SR HL - Advocate Oilers
INT HL
McDonald's Kings
(11-1)
10:10 AM
vs. INT HL - Mark Bannon Backhoe Services Flames
INT HL
Edward Jones Leafs
(1-9)
10:50 AM
vs. INT HL - McDonald's Kings
CHIPs 1
11:40 AM-12:35 PM
Practice
CHIPs 2
12:35 PM-1:35 PM
Practice
Sr. Initiation Black & Sr. Initiation Gold
3:45 PM-4:35 PM
Shared Practice
Minor Novice Black & Minor Novice Gold
4:40 PM-5:30 PM
Shared Practice
Novice Girls C
T (0-0)
4:40 PM
vs. Lucan Irish C
[NOVDI-18]
Novice Rep
5:45 PM-6:35 PM
Practice
Venue Details
Google Maps
Mitchell & District Arena
185 Wellington St. , Mitchell, ON  N0K 1N0
  • Current Season

    91 - 71 - 31
  • All-Time

    1259 - 825 - 257
Other Home Venues
Printed from mitchellminorhockey.com on Tuesday, August 4, 2020 at 10:53 PM