Mitchell & District Arena, Venues (Mitchell Minor Hockey)

PrintVenue Calendar
<< PrevNovember, 2018Next >>
SunMonTueWedThuFriSat
Oct 21Oct 22Oct 23Oct 24Oct 25Oct 26Oct 27
PeeWee LL
7:00 AM-8:20 AM
Practice
Novice Girls C
L (1-6)
8:00 AM
vs. Sarnia Jr. Lady Sting
Atom Girls C
W (4-3)
9:00 AM
vs. West Grey Warriors
[45]
PeeWee Girls C
W (3-2)
10:00 AM
vs. West Oxford Inferno
Atom Girls C
W (2-0)
2:00 PM
vs. Waterloo Ravens
[49 - Atom C Final]
PeeWee Girls B
L (2-4)
3:15 PM
@ Ayr Flames
[Final]
PeeWee Girls C
W (4-0)
4:30 PM
vs. North Middlesex Jr Stars
Midget LL
W (6-1)
9:00 PM
vs. Arthur Vipers
[LLM-S-079]
Bantam Rep
6:30 AM-7:45 AM
Practice
Midget AE
9:15 PM-10:45 PM
Game Slot
Midget Rep
W (3-1)
7:00 PM
vs. South Bruce Blades
[MR-A-49]
Midget LL
6:30 AM-7:45 AM
Practice
Atom LL & Atom AE
4:00 PM-4:50 PM
Shared Practice
Novice Girls C & Novice LL 2
5:00 PM-5:50 PM
Shared Practice
PeeWee Girls C
W (1-0)
6:00 PM
vs. Huron Heat C
[PW-OS-NE-07]
Bantam Girls C
7:00 PM-7:50 PM
Game Slot
PeeWee AE
6:30 AM-7:45 AM
Practice
PeeWee Girls B
4:00 PM-4:25 PM
Practice
Atom Girls C & PeeWee Girls B
4:25 PM-4:50 PM
Shared Practice
Atom Girls C & PeeWee Girls C
5:00 PM-5:25 PM
Shared Practice
PeeWee Girls C
5:25 PM-5:50 PM
Practice
Novice Girls C
L (1-2)
6:00 PM
vs. Wilmot Wolverines C
[NOV-OS-NW-07]
Atom Rep
6:55 PM-7:55 PM
Practice
Bantam LL
W (2-0)
8:05 PM
vs. Blyth-Brussels Crusaders
[LLB-S-084]
Atom AE
W (6-3)
6:50 PM
vs. Kincardine Kinucks AE
[AR-4-27]
PeeWee LL
W (4-0)
8:00 PM
vs. Drayton Defenders
[LLP-SB-34]
Bantam Rep
W (7-4)
9:15 PM
vs. BCH Ice Dogs
[BR-A-36]
Bantam LL
6:45 AM-7:50 AM
Practice
SR HL
Deck Dentistry Sabres
8:00 AM
vs. SR HL - Faust Hardware Flyers
SR HL
Advocate Oilers
8:45 AM
vs. SR HL - Deck Dentistry Sabres
INT HL
Mark Bannon Backhoe Services Flames
9:40 AM
vs. INT HL - B&D Fullarton Farms Senators
INT HL
McDonald's Kings
10:25 AM
vs. INT HL - Mark Bannon Backhoe Services Flames
JR HL
TD Canada Trust Canadiens
11:25 AM
vs. JR HL - Edward Jones Jets
CHIPs 1
11:25 AM-12:30 PM
Chips 1
JR HL
BDO Leafs
11:55 AM
vs. JR HL - TD Canada Trust Canadiens
CHIPs 2
12:40 PM-1:35 PM
Practice
Sr. Initiation Black & Sr. Initiation Gold
3:45 PM-4:35 PM
Game Slot
Novice LL 2
W (8-5)
4:45 PM
vs. Lucan Irish
[NL2X3]
Novice LL 1
W (10-3)
5:45 PM
vs. Zurich Thunder
[LLN-CS-56]
PeeWee Girls C
L (2-3)
6:45 PM
vs. St. Thomas Panthers C
[PW-OS-NE-09]
Midget Girls B
7:45 PM-8:35 PM
Game Slot
Midget AE
8:35 PM-9:20 PM
Practice
Oct 28Oct 29Oct 30Oct 31010203
PeeWee LL
7:00 AM-8:20 AM
Practice
Atom Rep
W (2-1)
4:40 PM
vs. Hanover Falcons
[AR-1-37]
Novice LL 2
W (11-2)
5:50 PM
vs. Listowel Cyclones
[N2LX4]
Bantam LL
7:00 PM-8:35 PM
Game Slot
Midget Rep
8:45 PM-9:50 PM
Practice
Midget LL
W (9-2)
9:15 PM
vs. Mt. Forest Rams 1
[LLM-S-074]
Bantam Rep
6:30 AM-7:45 AM
Practice
PeeWee AE
W (5-2)
7:00 PM
vs. Huron-Bruce Blizzard AE
[PR-4-36]
Atom Rep
4:00 PM-4:50 PM
Practice
PeeWee AE
5:00 PM-5:50 PM
Practice
PeeWee Girls C
6:00 PM-6:50 PM
Practice
Atom LL
W (4-3)
7:00 PM
vs. BCH Ice Dogs 2
[LLA-W-68]
Midget AE
8:00 PM-9:20 PM
Game Slot
Midget LL
6:30 AM-7:45 AM
Practice
Atom AE
W (4-2)
6:50 PM
vs. Listowel Cyclones AE
[AR-4-26]
PeeWee Rep
W (8-1)
8:00 PM
vs. South Bruce Blades
[PR-1-39]
Bantam Rep
W (5-0)
9:15 PM
vs. Saugeen Shores Storm
[BR-A-39]
SR HL
Faust Hardware Flyers
8:00 AM
vs. SR HL - Advocate Oilers
SR HL
Deck Dentistry Sabres
8:45 AM
vs. SR HL - Faust Hardware Flyers
INT HL
B&D Fullarton Farms Senators
9:40 AM
vs. INT HL - McDonald's Kings
INT HL
Mark Bannon Backhoe Services Flames
10:25 AM
vs. INT HL - B&D Fullarton Farms Senators
JR HL
Edward Jones Jets
11:25 AM
vs. JR HL - BDO Leafs
CHIPs 1
11:25 AM-12:30 PM
Chips 1
JR HL
TD Canada Trust Canadiens
11:55 AM
vs. JR HL - Edward Jones Jets
CHIPs 2
12:40 PM-1:35 PM
Practice
Sr. Initiation Black & Sr. Initiation Gold
3:45 PM-4:35 PM
Game Slot
Atom Girls C
W (8-0)
4:45 PM
vs. North Middlesex Jr Stars
Novice Girls C
L (0-5)
5:45 PM
vs. Sarnia Lady Sting C
[NOV-OS-NW-09]
04050607080910
Bantam LL
7:00 AM-8:20 AM
Practice
Novice LL 2
9:30 AM-10:20 AM
Practice
PeeWee Girls B
L (2-3)
4:40 PM
vs. Lakeshore Lightning
[PG6]
Atom LL
W (2-0)
5:50 PM
vs. Kincardine Kinucks 1
[LLA-W-66]
Midget AE
W (5-0)
7:00 PM
vs. Drayton Defenders
[MR-C-50]
Midget Rep
W (4-1)
8:45 PM
vs. Kincardine Kinucks
[MR-A-56]
PeeWee Rep
6:30 AM-7:45 AM
Practice
Midget LL
W (6-0)
9:15 PM
vs. Blyth-Brussels Crusaders
[LLM-S-076]
Bantam Rep
6:30 AM-7:45 AM
Practice
Bantam LL
W (7-2)
7:00 PM
vs. South Bruce Blades
[LLB-S-088]
Midget LL
6:30 AM-7:45 AM
Practice
Atom LL
4:00 PM-4:50 PM
Practice
Novice Girls C & Novice LL 2
5:00 PM-5:50 PM
Shared Practice
Novice Rep
W (4-1)
6:00 PM
vs. Listowel Cyclones
[NR-M-42]
Bantam Girls C & PeeWee Girls C
7:00 PM-7:50 PM
Practice
Midget Girls B
L (2-3)
8:00 PM
vs. Woodstock Wildcats
[MG2]
PeeWee AE
6:30 AM-7:45 AM
Practice
PeeWee Rep
L (1-2)
9:30 AM
vs. Dorchester Dragons
[2]
PeeWee AE
T (2-2)
12:45 PM
@ South Huron Sabres
[8]
PeeWee AE
W (3-1)
7:15 PM
@ Cayuga Stars
[20]
Midget Rep
6:30 AM-7:45 AM
Practice
PeeWee LL
W (3-2)
9:05 AM
vs. Walkerton Capitals
[24]
PeeWee Rep
W (5-0)
12:30 PM
@ Elmvale Coyotes
[30]
PeeWee LL
W (5-2)
6:50 PM
vs. New Hamburg Huskies #3
[42]
Midget Girls B
8:00 PM-8:50 PM
Game Slot
11121314151617
Novice Rep
6:45 AM-7:45 AM
Practice
PeeWee Rep
L (1-5)
9:50 AM
@ St. Marys Rock
[46 - Semifinal]
PeeWee LL
L (0-2)
11:00 AM
@ Goderich Kinsmen Sailors
[47]
PeeWee AE
L (1-2)
12:15 PM
@ South Huron Sabres
[48]
Midget AE
W (6-1)
8:00 PM
vs. Central Perth Predators
[MR-C-49]
Midget Rep
9:45 PM-10:50 PM
Practice
PeeWee Girls B
6:30 AM-7:45 AM
Practice
Midget LL
9:15 PM-10:50 PM
Game Slot
Bantam Rep
6:30 AM-7:45 AM
Practice
Midget AE
W (7-1)
7:00 PM
vs. Hanover Falcons AE
[MR-C-52]
PeeWee AE
6:30 AM-7:45 AM
Practice
Novice LL 2 & Atom Girls C
4:00 PM-4:50 PM
Shared Practice
PeeWee Girls C
5:00 PM-5:50 PM
Practice
Novice Rep
6:00 PM
vs. Drayton Defenders
[NRX4]
Novice Girls C
7:00 PM-7:50 PM
Game Slot
Midget Girls B
L (1-4)
8:00 PM
vs. Twin Centre Hericanes
[MG3]
Bantam Girls C
6:30 AM-7:45 AM
Practice
Midget AE
6:30 AM-7:45 AM
Practice
Atom Rep
W (1-0)
6:50 PM
vs. Mt. Forest Rams
[AR-1-33]
Bantam Rep
6:45 AM-7:50 AM
Practice
SR HL
Advocate Oilers
8:00 AM
vs. SR HL - Deck Dentistry Sabres
SR HL
Faust Hardware Flyers
8:45 AM
vs. SR HL - Advocate Oilers
INT HL
McDonald's Kings
9:40 AM
vs. INT HL - Mark Bannon Backhoe Services Flames
INT HL
B&D Fullarton Farms Senators
10:25 AM
vs. INT HL - McDonald's Kings
JR HL
BDO Leafs
11:25 AM
vs. JR HL - TD Canada Trust Canadiens
CHIPs 1
11:25 AM-12:30 PM
Chips 1
JR HL
Edward Jones Jets
11:55 AM
vs. JR HL - BDO Leafs
CHIPs 2
12:40 PM-1:35 PM
Practice
Sr. Initiation Black & Sr. Initiation Gold
3:45 PM-4:35 PM
Game Slot
Novice LL 2
W (12-5)
4:45 PM
vs. Listowel Cyclones Black
[LLN-CS-63]
Bantam Girls C
L (0-4)
5:45 PM
vs. Kent County Fillies C
[BND1RS31]
PeeWee LL
W (7-2)
6:45 PM
vs. Listowel Cyclones 2 White
[LLP-SB-29]
Bantam LL
W (5-1)
8:00 PM
vs. Huron-Bruce Blizzard
[LLB-S-087]
18192021222324
PeeWee LL
7:00 AM-8:20 AM
Practice
Novice LL 2
9:30 AM-10:20 AM
Practice
Atom AE
T (3-3)
4:40 PM
vs. Huron-Bruce Blizzard AE
[AR-4-29]
Atom LL
W (8-0)
5:50 PM
vs. Goderich Sailors
[LLA-W-67]
Bantam Rep
W (5-3)
7:00 PM
vs. Walkerton Capitals
[BR-A-40]
Midget LL
W (2-1)
8:45 PM
vs. Central Perth Predators
[LLM-S-078]
Midget Girls B
10:00 PM-10:50 PM
Practice
Bantam LL
6:30 AM-7:45 AM
Practice
Midget Rep
9:15 PM-10:50 PM
Game Slot
Midget LL
6:30 AM-7:45 AM
Practice
Midget AE
W (2-1)
7:00 PM
vs. Walkerton Capitals AE
[MR-C-53]
Midget Rep
6:30 AM-7:45 AM
Practice
Novice LL 2 & Atom Girls C
4:00 PM-4:50 PM
Shared Practice
Novice Girls C
5:00 PM-5:50 PM
Practice
Novice Rep
W (9-1)
6:00 PM
vs. Mt. Forest Rams
[NR-M-49]
PeeWee Girls B
7:00 PM-7:50 PM
Practice
Midget Girls B
L (0-5)
8:00 PM
vs. Kincardine Kinucks
[MG4]
PeeWee Girls C
6:30 AM-7:45 AM
Practice
Bantam Rep
6:30 AM-7:20 AM
Practice
252627282930Dec 01
PeeWee Rep
6:30 AM-7:45 AM
Practice
PeeWee Girls C
7:30 PM
vs. Wilmot Wolverines
[PGX6]
Bantam Rep
W (5-2)
8:30 PM
vs. Kincardine Kinucks
[BR-A-38]
Midget LL
10:00 PM-10:50 PM
Practice
Bantam LL
6:30 AM-7:45 AM
Practice
Midget Rep
W (8-2)
9:15 PM
vs. Goderich Sailors
[MR-A-54]
PeeWee Girls C
6:30 AM-7:45 AM
Practice
Bantam LL
W (4-1)
7:00 PM
vs. Minto Mad Dogs
[LLB-S-081]
PeeWee LL
6:30 AM-7:45 AM
Practice
Novice LL 2 & Atom Girls C
4:00 PM-4:50 PM
Shared Practice
Novice Girls C
5:00 PM-5:50 PM
Practice
Novice Rep
W (6-3)
6:00 PM
vs. Listowel Cyclones
[NR-M-45]
PeeWee AE
7:00 PM-7:50 PM
Practice
Midget Girls B
W (6-3)
8:00 PM
vs. Stratford Aces
[MG5]
Midget Rep
6:30 AM-7:45 AM
Practice
Atom Girls C
L (0-3)
6:50 PM
vs. Stratford Aces
[AGX4]
PeeWee LL
L (2-4)
8:00 PM
vs. Lambton Shores Predators
[PLX5]
Midget AE
9:15 PM-10:50 PM
Game Slot
SR HL
Deck Dentistry Sabres
8:00 AM
vs. SR HL - Faust Hardware Flyers
SR HL
Advocate Oilers
8:45 AM
vs. SR HL - Deck Dentistry Sabres
INT HL
Mark Bannon Backhoe Services Flames
9:40 AM
vs. INT HL - B&D Fullarton Farms Senators
INT HL
McDonald's Kings
10:25 AM
vs. INT HL - Mark Bannon Backhoe Services Flames
JR HL
TD Canada Trust Canadiens
11:25 AM
vs. JR HL - Edward Jones Jets
CHIPs 1
11:25 AM-12:30 PM
Chips 1
JR HL
BDO Leafs
11:55 AM
vs. JR HL - TD Canada Trust Canadiens
CHIPs 2
12:40 PM-1:35 PM
Practice
Sr. Initiation Black & Sr. Initiation Gold
3:45 PM-4:35 PM
Shared Practice
Novice LL 2
L (5-9)
4:45 PM
vs. New Hamburg Huskies
[NL2X3]
Atom LL
5:45 PM-6:35 PM
Practice
Dec 02Dec 03Dec 04Dec 05Dec 06Dec 07Dec 08
PeeWee Rep
7:00 AM-8:20 AM
Practice
PeeWee LL
9:30 AM-10:20 AM
Practice
Atom AE
W (2-1)
4:40 PM
vs. Saugeen Shores Storm AE
[AR-4-28]
Atom LL
5:50 PM-6:50 PM
Practice
PeeWee Girls C
7:00 PM-7:50 PM
Game Slot
Midget Girls B
L (2-4)
8:00 PM
vs. Woolwich Wild
[MG6]
Midget LL
9:00 PM-10:20 PM
Practice
PeeWee Girls B
6:30 AM-7:45 AM
Practice
Midget AE
9:15 PM-10:50 PM
Practice
Bantam LL
6:30 AM-7:45 AM
Practice
Midget AE
W (2-0)
7:00 PM
vs. Blyth-Brussels Crusaders AE
[MR-C-51]
Midget Rep
6:30 AM-7:45 AM
Practice
Novice LL 2 & Atom Girls C
4:00 PM-4:50 PM
Shared Practice
Novice Girls C & Atom LL
5:00 PM-5:50 PM
Shared Practice
Novice LL 1
W (10-0)
6:00 PM
vs. Central Perth Predators
[LLN-CS-51]
PeeWee Girls C
L (0-2)
7:00 PM
vs. Stratford Aces C
[PWD1RS10]
Midget Girls B
L (2-4)
8:00 PM
vs. Stratford Aces
[MG7]
PeeWee LL
6:30 AM-7:45 AM
Practice
Atom Rep
L (5-6)
6:50 PM
vs. Kincardine Kinucks
[AR-1-38]
PeeWee AE
W (6-2)
8:00 PM
vs. BCH Ice Dogs AE
[PR-4-35]
Midget LL
9:15 PM-10:50 PM
Game Slot
Midget Rep
7:00 AM-7:50 AM
Practice
SR HL
Faust Hardware Flyers
8:00 AM
vs. SR HL - Advocate Oilers
SR HL
Deck Dentistry Sabres
8:45 AM
vs. SR HL - Faust Hardware Flyers
INT HL
B&D Fullarton Farms Senators
9:40 AM
vs. INT HL - McDonald's Kings
INT HL
Mark Bannon Backhoe Services Flames
10:25 AM
vs. INT HL - B&D Fullarton Farms Senators
JR HL
Edward Jones Jets
11:25 AM
vs. JR HL - BDO Leafs
CHIPs 1
11:25 AM-12:30 PM
Chips 1
JR HL
TD Canada Trust Canadiens
11:55 AM
vs. JR HL - Edward Jones Jets
CHIPs 2
12:40 PM-1:35 PM
Practice
Sr. Initiation Black
3:45 PM
vs. Central Perth White
[TB2]
Sr. Initiation Gold
3:45 PM
vs. Central Perth Blue
[TG2]
Atom AE
L (0-5)
5:30 PM
vs. Seaforth Stars
[AEX5]
Atom Rep
W (2-0)
6:45 PM
vs. BCH Ice Dogs
[AR-1-36]
PeeWee LL
W (9-0)
8:00 PM
vs. BCH Ice Dogs 2
[LLP-SB-30]
Venue Details
Google Maps
Mitchell & District Arena
185 Wellington St. , Mitchell, ON  N0K 1N0
  • Current Season

    141 - 65 - 16
  • All-Time

    1139 - 739 - 219
Other Home Venues
Printed from mitchellminorhockey.com on Saturday, February 23, 2019 at 2:17 AM